Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Kariyer Nedir?

kariyernedirKariyer nedir Günlük? İnsanlarda kariyer hırsı neden vardır? Bir insanın kariyerinin yükselmesi ne anlama gelir? 

Kariyer büyük bir şirkette adım adım yükselip en üst noktaya varmak mıdır? Mesela sıradan bir mühendis olarak girdiğin büyük bir firmadan 30 yıl sonra müdür olarak emekli olduğunda kariyerini en üst noktada tamamlamış mı oluyorsun? Yani başkasının sahibi olduğu bir şirketten 50-60 yaşlarında emekli olduğunda kariyerin tavan yapmış oluyor, öyle mi? Peki gözükaralık sergileyip 25 yaşında kendi şirketini kurup kendi şirketinin genel müdürü olursan kariyerinin hangi aşamasına zıplamış olursun? 

25 yaşında kendi şirketini kurup altında elemanlar çalıştırdığında aslında kariyerinin zirvesine bir anda çıkmış oluyorsun, değil mi? Peki bunun daha ötesi yok mu Günlük? Mesela bir ekonomistsin. Nedir senin için kariyerinin son noktası? Bir şirketin muhasebe ya da ne bileyim, finans bölümünün müdürü olmak mı? Yoksa bir şirket sahibi olmak mı? Ya da Merkez Bankası başkanı olmak mı? Hatta biraz daha uçalım, ekonomiden sorumlu devlet bakanı olmak mı? Kariyerde doyuma ulaşmanın sonu nedir Günlük?

Kariyer çıkılması gereken bir merdiven midir? 

Kariyersize kız mı yok? 

Elinde çantayla merdivenleri çıkmaya çalışan şu tipe de bir bak Günlük! Amacı ne? Daha çok para kazanmak mı? İddia ediyorum, ben bu yaşımda, bu konumumda Türkiye'deki müdürlerin %80'inden daha fazla para kazanıyorumdur. Hatta şunu da iddia ediyorum ki, ben Türkiye'nin en iyi okulundan mezun, master'lı biri olarak harika bir yerde çalışıyorum fakat ilkokul mezunu bir hırdavatçı benden çok çok daha fazla kazanıyordur. Demek ki kariyer para kazanma ile doğrudan ilintili değilmiş.

Bence kariyer, tamamen kapitalist sistemin ego tatmini için insanlara sunduğu bir seçenektir. Mutlu olmak için 2 senede bir terfi bekleyen "sıradan", "vasat" bir çalışanın yegane neş'e kaynağıdır. Bu terfilerle birlikte verilen primler de cabasıdır tabi. 

Bu kadar insan neden üniversite okuyor, neden bir şirkete girmek için bu kadar yırtınıyor? "Hayatlarını kazanmak için" diye bir cevap verirsen bunu anlarım, diyecek bir şeyim de olmaz fakat "kariyer yapmak için falanca şirkete girdi" sözünü zinhar kabul etmiyorum. Başkasına ait bir şirkette müdür olmanın neresi kariyer Günlük? Velev ki şirket de senin diyelim. Eee? Sonraki adım nedir? 

Sakıp Sabancı'nın bir röportajını okumuştum yıllar önce. Türkiye'nin en zenginlerinden olan Sakıp Bey, "içinizde kalan bir şey oldu mu" sorusuna "sevgilimle sahilde başbaşa hamburger yemeyi çok isterdim" diye yanıt vermişti. Düşünebiliyor musun Günlük?! Sevgiliyle sahilde başbaşa hamburger yemek! Sen ki değil Türkiye'nin, dünyanın sayılı zenginisin ama istediğin şey bu kadar mütevazı bir şey. 

Günlük... Kariyer, kapitalist sistemin insanları peşinden koşması için sürüklediği saçmasapan bir şeydir. Ben Bilmemne Holding'de vasat bir çalışanken bir anda kendi işimin patronu olabiliyorsam, kariyere inancım sıfırlanmıştır demektir. Kariyer yapmak uğruna hayatı ıskalayanlara öylesine acıyorum ki...

Son üç ayda hayata bakış açım çok değişti Günlük. Hayatın işten ibaret olmadığını gördüm. Aslında sevdiğin şeyi yaparak çok daha mutlu olunduğu gerçeğini algıladım. Hayatta kariyerden daha önemli şeylerin olduğunu farkettim. Aşkın, sanatın, mutlu olmanın peşinde koşmam gerektiğini anladım. Hayatın asla ama asla stresten mide ağrısı çekmeyecek kadar kıymetli olduğunu, kariyer peşinde koşarken nelerin ıskalandığını, kariyerin de aslında bize sunulan saçmasapan bir dayatmadan ibaret olduğunu idrak ettim. 

İnsan sevdiği şeyi yaparken mutlu olurmuş Günlük. Sanırım ben sevdiğim şeyin ne olduğunu keşfettim. O yolda ilerleyeceğim. Bu saçma emperyalist çarkın dişleri arasında ezilmekten hep nefret ettim Günlük. Hala da eziliyorum. Ama bu cendereden kendimi en az hasarla kurtarmanın yolunu arıyorum.

Hayatta keşfedilecek o kadar çok şey var ki. Kariyer peşinde koşarken hayatı es geçmek için hiç ama hiç lüksümüz yok!

Mut...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com