Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

Çarşı İzni Kullanma Kılavuzu

carsiiznikullanmakilavuzu1Merhaba;

Çarşı İzni Kullanma Kılavuzu, hem vatani görevini yapmakta olan değerli askerlerimizin çarşı izinlerine çıkmadan önce ve izne çıktıktan sonra neler yaptıklarına tercüman olmak hem de askerlerimiz çarşı izinlerini geçirirken diğer vatandaşlarımızın da nasıl davranması gerektiği konusunda kendilerini bir nebze olsun bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır. 

  • Çarşı izni nedir:

Çarşı izni, günler, haftalar boyunca binlerce erkekle birlikte komün hayatı yaşayan gariban askerlerin birkaç saat soluklanmaları, sağda solda gezen memeye, bacağa falan bakmaları, internet cafe'de "Yaralı Komando" temalı webcam fotoğrafları çektirmeleri için askerliklerine verdikleri günlük aralıklardır.

  • Çarşı iznindeki asker güne nasıl başlar?

Çarşı iznine çıkacak asker, mevsime ve kışladaki kurallara göre değişkenlik göstermekle birlikte sabah 6:30 gibi uyanır. Traşını olduktan sonra valizinde günlerdir, belki de haftalardır katlı duran, çakma Levi's kot pantolonunu, çakma Converse ayakkabısını ve mevsime göre yine çakma bir marka olan tşörtünü, kazağını, paltosunu falan giyer, çakma ötesi parfümü ile banyosunu yapar. Parfüm önemlidir! Zira sokaktaki bütün kızların bu elbise kombinasyonundan öte parfümlerine vurularak kendisi ile yatmak isteyeceklerini düşünür. Bu nedenle markası falan belli olmayan 5 liraya aldığı parfümü üzerine boca eder. Çarşı kağdını aldıktan sonra sabah içtimasında endam eder ve nizamiyeden dışarı yollanır. 

  • Çarşı iznine çıkacak olan askerin duyguları nedir?

Çarşı iznine çıkacak olan asker çok heyecanlı olur. Bu sefer turnayı gözünden vuracağına inanır. Otobüse bindiğinde ön koltukta oturan güzel kızı etkilediğini düşünür. Kız birazdan onun yanına gelecektir ve bu kahraman Mehmetçik'e yatma teklifinde bulunacaktır. Öylesine bir özgüven vardır kendinde. Biraz daha realistler ise otobüste bir şey olmayacağını bilir, şehrin en kalabalık caddesine çıktığında caddeden 3-4 kız kaldırabileceklerine inanırlar. Bütün gece bu hayalle uyur cesur asker! Bu yüzdendir en güzel çakma kıyafetlerini giymesi, bu yüzdendir çakma parfümünü üstünden aşağı boca etmesi. 

  • Peki ya gerçekler? 

Fakat gerçekler, hiç de öyle asker ağanın hayal ettiği gibi olmayacaktır. Bırakın güzel bir kızı tavlamayı, bir dişi sinek dahi suratlarına bakmayacaktır. 

  • Çarşı izninde neler yapılır?

Çarşı izninde yapılacaklar, bulunulan şehre göre değişiklik gösterir. Büyük şehirde yapılacak şey çoktur. Mesela önce kerhaneye (bilimsel literatürde geneleve) gidilir, sonra da internet cafe'de "çet" yapılır. Küçük şehirde ise yapılacak şey daha azdır. Sadece internet cafe'ye gidilir. carsiiznikullanmakilavuzu2

  • Kerhane mevzusu doğru mudur?

Kısmen... Askerler 3'e ayrılırlar. Kerhaneye gitmeyenler, kerhaneye gidenler, kerhaneye gitmeyip gitmiş gibi davrananlar. Çarşı izni dönüşünde akşam yemeğinden önce alınan içtimada bazı aslan parçalarının yüzünde garip bir sırıtış vardır. Bilin ki bunlar gerçekten kerhaneye gitmiş olanlardır. Bağıra bağıra başlarından geçen "macerayı" anlatırlar. Bir de tedirginler vardır. Bunlar kerhaneye gitmeyi bir mecburiyet gibi hissedip ya parasızlıktan ya da korktuklarından gidememiş olanlardır. Bunlar gitmeyip de gitmiş gibi anlatırlar ama tedirgindirler. Yalanlarının ortaya çıkmasından korkarlar. En çok gerçekten kerhaneye gidenlerle atışırlar. İki gruptan da uzak durulması tercih edilir. 

  • Çarşı iznindeki asker nasıl tanınır?

Çarşı iznindeki askeri tanımak annenizi tanımaktan daha kolaydır, sadece yöntemini bilmek gerekir. Öncelikle haftasonu, sabah saatlerinde, şehrin merkezindeyseniz bu arkadaşlardan ömrünüzde görmediğiniz kadar çok görürsünüz. Çarşı iznine çıkmış askerin en karakteristik özellikleri şunlardır: 3 numara traş edilmiş saç, kavruk ten, amele yanığı, çirkin bir surat, çok gösterişli çakma elbiseler, fazla enerji ve dijital Casio saat. Bütün bu saydıklarım içinde dijital Casio saat en büyük öneme sahiptir zira bütün her şeyi geçtim bir askerin olmazsa olmazı dijital Casio marka saattir. Biraz önce saydığımız kriterler yüzde yüz çalışır. İnzibatların bile bu yöntemleri kullandıklarına inanılır, daha ötesi yoktur. 

Bebekliğinde kundağa sarılıp sarmalandığından dolayı yamuk yumuk bir kafaya sahip olan yağız, Anadolu çocuğu, jaguar parçası askerin saçları 3 numaraya traş edilince sürreal bir sanat eseri meydana gelir. Bu kafatasına sahip bir insanın, kötü traş edilmiş bir saçı jöle ile ısrarla havaya dikmeye çalışması sonucunda ortaya fantastik bir görüntü çıkar. Bilhassa bahar ve yaz aylarında askerlik yapan delikanlılarda görülen kavruk ten ve amele yanığı da delikanlının muhteşem kafatası ve sanat eseri kesilmiş jöleli saçlarıyla birleşince tipine bakmalara doyamayacağınız bir oluşum ortaya çıkar. Bu tipi şehir merkezinde nerede olsa tanırsınız. Bitmedi... Çarşı iznine çıkan askerler koloni halinde dolaşır. Siz kaldırımda yürürken onlar 3'erli, 4'erli 5'erli gruplar halinde üzerinize üzerinize yağarlar. Janjanlı, cafcaflı elbiseleri ve mis (!) kokuları ile yanınızdan geçtiklerinde onlardan etkilenmemeniz imkansızdır.

  • Çarşı iznindeki askere nasıl davranmak gerekir? 

Çarşı iznindeki asker, günlerdir kapatıldığı kışlasından çıkmış, azıcık nefes almak istemiştir. Asabidir, ters gidilmemesi tavsiye olunur fakat ters gitseniz de halen asker olduğu için alttan alacak kişi yine kendisidir. Karakolluk olursa görür ebesinin... Eeee... Karakolluk olmak istemez yani. Kadınsanız fellik fellik kaçınız. Bu konu gerçekten hassas ve ciddidir. Arkanızı bir yere yaslayın ve uzaklaşın. Mümkünse cumartesi ve pazar günleri günün erken saatlerinde şehir merkezlerinde dolaşmayın. Çok laf yiyebileceğiniz, maruz kalmak istemeyeceğiniz daha başka olaylar da yaşayabilirsiniz. Ama daha önce de bahsedildiği gibi çarşı iznine çıkmış olan delikanlılara hala asker oldukları hatırlatılır ve kendilerini doğurtan kıymetli ebeleri ile ilgili laflar söylerseniz hemen hemen yüzde yüz ihtimalle uysal bir kedi haline dönüşeceklerdir. 

"Çarşı İzni Kullanma Kılavuzu" isimli bu eserimizde er olsun erbaş olsun, hatta ve hatta asteğmen olsun, çarşı iznine çıkan askerlerimizin hallerine tercüman olduk, diğer vatandaşlarımızı da bilgilendirmeye çalıştık. Faydalı olabildikse ne mutlu bize. 

Esen kalın...

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com