Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

There seems to be an error with the player !

Müzik Makaleler

Nasıl Beste Yapılır? - Müzik Bilgisi Gerekir Mi?

Öncelikle belirtmek isterim ki benim bestecilikle ilgili herhangi bir eğitimim yok. Bu makalede de bestecilik tekniklerinden ziyade beste yaparken gidilmesi gerken aşamaları anlatmaya çalışacağım.

Bestecilik ya da diğer adıyla kompozisyon eğitimim yok fakat farklı hocalardan farklı enstrümanlar konusunda eğitimler aldım. Bunun içinde hem Türk müziği hem de batı müziği olduğu için rahatlıkla söyleyebilirim ki gerçek bir sentez olarak hissediyorum kendimi.

Hangi alanda olursa olsun, o konuda yaratıcı olmak isteniyorsa öncelikle o konuyu bilmek gerekir. Bence o konuyu ölçüsünde bilmek yaratıcı olmak için yeterlidir. Konunun muazzam bir şekilde bilinmesi fazlaca mükemmelliyetçilik getirebileceği için yaratıcılığı baltalayacaktır diye düşünüyorum. En iyi, iyinin düşmanıdır lafını çok seviyorum.

Devamını oku...

Şarkı Söyleyebilme, Islık ve Enstrümanlar

sarkisoyleyebilmeislikveenstrumanlarHipotezlerim var:

Ses teli dediğimiz şey boğazdaki kas gruplarından oluşmaktadır. İyi şarkı söyleyebilen birisi, ciğerlerinden gelen havayı bu kaslarını iyi kullanarak düzgün ve kontrollü sese döndürebilen kişidir. Öyleyse boğazına hükmedebilen, boğazını kontrol altında tutabilen birisi ağzını da (dil, iç yanaklar, dudak vs.) kontrol altında tutabilir.

1. Hipotezim: İyi şarkı söyleyebilen biri iyi ıslık çalar

Islık çalarken notaları dilimizin, iç yanaklarımızın ve dudaklarımızın aldığı şekle göre veriyoruz ve bu yeti (tıpkı basitçe şarkı söylemek gibi) doğuştan geliyor. Hiçbirimiz herhangi bir enstrüman çalmak için gittiğimiz kurslar gibi ıslık kursuna gitmiyoruz ama müzik konusunda en cahilimiz, en nota bilmeyenimiz bile tıpkı basitçe şarkı söylemek gibi bir şekilde ıslıkla bir şeyler mırıldanabiliyor. Ben de ses tellerine kontrol edebilen birisinin aynı kusursuzlukla ıslık çalabileceğini düşünüyorum.

Devamını oku...

MIDI Klavye İle Nota Yazımı

evstudyosu1

Nota yazım yöntemleri nelerdir?

Duyduğunuz bir parçanın notasını deşifre etmek ve kâğıda dökmek için gerekenler, nota bilgisi ve kulaktır. Parçayı dinlersiniz ve müzik kurallarına göre notasını yazarsınız. Nota yazmak için kâğıt-kalem kullanıldığı gibi artık çok daha kolay bir yöntem olan nota yazım programları kullanılmaktadır.

Nota yazım programlarında da nota yazmanın farklı yöntemleri vardır. Dinlenen parçanın notasını teker teker mouse’la yazmak da bir yöntem, klavyenin kısa yol tuşlarını kullanarak yazmak da bir yöntem. Klavyenin tuşları kullanılarak çok hızlı bir şekilde nota deşifre edilebilirken ben çok daha hızlı bir yöntemden bahsedeceğim: MIDI klavye kullanarak nota yazmak…

MIDI klavye nedir?

MIDI klavye, org benzeri bir alet olup bilgisayara hatta herhangi bir müzik programına bağlı olmadığı sürece ses vermeyen bir arayüzdür. Piyano/org tuş dizilimine sahiptir. Farklı markalarda, farklı oktav genişliğinde MIDI klavye bulunabilir. Klavye, bilgisayara USB bağlantısı ile bağlanır, herhangi bir stüdyo ya da nota yazım programı ile de ses vermesi sağlanabilir. Kendi içinde sesi yoktur. Programın ayarlı olduğu sesi verir. Piyanoya ayarlarsınız piyano gibi ses verir, akustik gitara ayarlarsınız akustik gitar gibi ses verir vs. Farkındaysanız hep “gibi” ifadesini kullanıyorum zira sesler doğal sesler olmayıp elektronik seslerdir. Hiçbir zaman da bir elektronik enstrümandan gerçek enstrüman sesi ve tadı alamazsınız. En azından benim düşüncem bu yönde.

MIDI klavye bilgisayara nasıl tanıtılır?

MIDI klavye bilgisayara USB bağlantısı vasıtasıyla bağlandıktan sonra kurulu olan nota yazım programında gerekli ayarlar yapılır. Bu ayarlar genellikle tercihler, MIDI ayarları ya da MIDI cihazı ayarları gibi menülerinde bulunur. Bu menüler kurcalanarak MIDI klavyenizi programa tanıtabilirsiniz. MIDI klavyenizi programa tanıtırken kayıt yapabilme özelliğini açmayı unutmayın.

Devamını oku...

Ev Stüdyosu - 2

evstudyosu1


evstudyosu2


evstudyosu3


evstudyosu4


evstudyosu5


evstudyosu6


Ev Stüdyosu

evstudyosuHayalimi gerçekleştirmeye başladım. Yeni evimin (daha doğrusu çocukluğumun geçtiği evin) bir odasını (eskiden benim olan odayı) stüdyo yapıyorum. İşe tüm zemini keçe kaplı bir halıfleks kaplamakla başladım. Pencerede çift katlı bir stor sistemi var. Açıkçası bunun dışında da şu anda odada ses yalıtımı namına bir şey yok. Yalıtım yapan uzman bir firma ile görüştüm, yalıtımın en verimlisinin duvar içine yapılanı olduğunu söylediler. Ben de dışarıdan yalıtım yapmadan önce odayı biraz döşemeye karar verdim. 

Enstrüman olarak ud, kanun, gitar ve akordeon var. Yalıtımı yaptırabilirsem kahon da almayı düşünüyorum. Udum eskidi, yeni bir ud alacağım. Kanunumu da bakıma sokacağım. 

Aldığım cihazlar ve fiyatları şu şekilde: 

- 1 çift M-Audio AV 40 referans monitörü - 295 TL

- 1 adet Roland Tri-Capture ses kartı - 320 TL

- 1 adet Samson SR 850 kulaklık & Samson C01 condenser mikrofon - 235 TL

- 1 adet M-Audio Keystation 61 ES midi klavye - 175 TL

- 1 adet Samson mikrofon standı - 40 TL

- 1 adet Samson pop filter - 55 TL

- Kablolar - 80 TL

- Toplam - 1200 TL

Devamını oku...

Sayfa 1 - 3

  • «
  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  Sonraki 
  •  Son 
  • »

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com