Özcan Mutlu Özünlü

Uuu beybi...

There seems to be an error with the player !

MIDI Klavye İle Nota Yazımı

evstudyosu1

Nota yazım yöntemleri nelerdir?

Duyduğunuz bir parçanın notasını deşifre etmek ve kâğıda dökmek için gerekenler, nota bilgisi ve kulaktır. Parçayı dinlersiniz ve müzik kurallarına göre notasını yazarsınız. Nota yazmak için kâğıt-kalem kullanıldığı gibi artık çok daha kolay bir yöntem olan nota yazım programları kullanılmaktadır.

Nota yazım programlarında da nota yazmanın farklı yöntemleri vardır. Dinlenen parçanın notasını teker teker mouse’la yazmak da bir yöntem, klavyenin kısa yol tuşlarını kullanarak yazmak da bir yöntem. Klavyenin tuşları kullanılarak çok hızlı bir şekilde nota deşifre edilebilirken ben çok daha hızlı bir yöntemden bahsedeceğim: MIDI klavye kullanarak nota yazmak…

MIDI klavye nedir?

MIDI klavye, org benzeri bir alet olup bilgisayara hatta herhangi bir müzik programına bağlı olmadığı sürece ses vermeyen bir arayüzdür. Piyano/org tuş dizilimine sahiptir. Farklı markalarda, farklı oktav genişliğinde MIDI klavye bulunabilir. Klavye, bilgisayara USB bağlantısı ile bağlanır, herhangi bir stüdyo ya da nota yazım programı ile de ses vermesi sağlanabilir. Kendi içinde sesi yoktur. Programın ayarlı olduğu sesi verir. Piyanoya ayarlarsınız piyano gibi ses verir, akustik gitara ayarlarsınız akustik gitar gibi ses verir vs. Farkındaysanız hep “gibi” ifadesini kullanıyorum zira sesler doğal sesler olmayıp elektronik seslerdir. Hiçbir zaman da bir elektronik enstrümandan gerçek enstrüman sesi ve tadı alamazsınız. En azından benim düşüncem bu yönde.

MIDI klavye bilgisayara nasıl tanıtılır?

MIDI klavye bilgisayara USB bağlantısı vasıtasıyla bağlandıktan sonra kurulu olan nota yazım programında gerekli ayarlar yapılır. Bu ayarlar genellikle tercihler, MIDI ayarları ya da MIDI cihazı ayarları gibi menülerinde bulunur. Bu menüler kurcalanarak MIDI klavyenizi programa tanıtabilirsiniz. MIDI klavyenizi programa tanıtırken kayıt yapabilme özelliğini açmayı unutmayın.

MIDI klavye ile nasıl nota yazılır?

Klavyenizi bilgisayara ve kullandığınız nota yazım programına tanıttıktan sonra programda yeni bir sayfa açarsınız. Bu sırada, açtığınız yeni sayfaya tanıttığınız enstrüman sesinin, klavyenize bastığınız zaman kulaklık ya da hoparlörünüzden geldiğinden emin olun. Eğer kulaklık ya da hoparlörünüzden seçtiğiniz enstrümanın sesi geliyorsa klavyenizi programa tanıtmışsınız demektir.

Notaya geçireceğiniz parçayı önce MIDI klavyenizde kaydetmeden çalın. Hatta programın metronomunu kullanırsanız zamanı da doğru kullanmış olursunuz. Parçayı bol doğru az hatalı çaldığınızdan emin olduktan sonra kayıt işlemine başlayabiliriz.

Programınızın kayıt seçeneğinden metronomu açmanızı şiddetle öneririm. Bu sayede ölçüleri kaçırmamış olursunuz. Metronomla beraber geri sayım özelliğini de açarsanız kayıt tuşuna bastıktan sonra birkaç saniye de size hazır olmanız için zaman tanır.

Kayıt tuşuna basarsınız, geri sayımı izlersiniz ve metronomla birlikte parçayı gerçek zamanlı olarak çalmaya başlarsınız. Çalarken hata yaparsanız durmayın, devam edin. O hataları daha sonra makyajlayabilirsiniz. Parça iki bölümden oluşuyorsa ve birinci bölümle ikinci bölüm birbirinin aynısıysa birinci bölüm sonunda kaydınızı durdurabilirsiniz çünkü kopyala-yapıştır yöntemi ile ya da gerekli dönüş işaretleri ile nota yazımınızı tamamlayabilirsiniz.

Yanlış çaldığımız kısımlar ne olacak?

Makyajlayacağız ya da rötuşlayacağız. Burada nota ve doğal olarak müzik bilgisi kavramları öne çıkıyor. Alacağız elimize mouse’u, kaydettiğimiz parçayı baştan dinleye dinleye geleceğiz. Yanlış olan kısımlarda durdurup, yanlış yazılan notayı silip yerine yenisini yazacağız. Bu yöntemle de makyajı bitirmiş olacağız.

Hangi yöntem daha pratik?

Hangisi işinize geliyorsa o daha pratiktir. Siz piyano çalan birisisinizdir, piyanoya ve dolayısıyla MIDI klavyeye çok hakimsinizdir; böylece tek çalışta koca parçanın notasını bir şarkı boyunca kağıda hatasız dökebilirsiniz. Yok, siz piyanoya hakim değilsinizdir, makyaj yapmak notayı baştan yazmaktan daha çok zamanınızı alıyordur, o zaman klavyeyle yazma işinde uzmanlaşırsınız, çok hızlı bir şekilde notanızı yazarsınız.

Nota yazmak ne işe yarar?

Duyduğunuz, kişisel ya da grubunuzla çalmak istediğiniz, internetten, sağdan soldan notasını bulamadığınız ya da düzenleme yapmak istediğiniz parçayı elinize doküman olarak verir. Kaybolmaya yüz tutan parçaları geleceğe aktarırsınız ve en önemlisi kendi bestelerinizi yazılı hale getirirsiniz.

Nota yazmak başka ne işe yarar?

Parçaları bilgisayarınıza MIDI formatında kaydetmeyi sağlar. Kâğıt-kalemle yazarsanız MIDI dosyanız olmaz ama bilgisayarla yazarsanız MIDI dosyanız da olur.

MIDI dosyası nedir, ne işe yarar?

MIDI dosyası, bütün stüdyo programlarının ve nota yazım programlarının tanıdığı bir formattır. Enstrüman seslerini notalarla birlikte bir programdan başka bir programa taşımak ve şarkıların üzerinde oynama yapmak isterseniz, parçanızı mutlaka MIDI formatında (.mid) kaydetmeniz gerekmektedir. Kısacası bilgisayar ortamında müzik dünyasının kullandığı ortak dildir.

Not: Makalede herhangi bir program adı ya da klavye markası verilmemiştir. Kullanış şekli, kullanılan program ve klavyeye göre değişiklik gösterebilir.

Özünlü@2017 - info@ozcanmutluozunlu.com